Безпека понад усе: перша допомога при ураженні струмом

04.06.2021

Якщо людина потрапила під напругу потрібно насамперед швидко звільнити потерпілого від дії електричного струму, оскільки від цього  залежить важкість електротравми. Найбезпечніший спосіб — вимкнути електроустановку, до якої торкається потерпілий за допомогою вимикача, рубильника чи іншого комутаційного апарату.

Якщо немає можливості вимкнути струм необхідно від’єднати потерпілого від джерела струму використовуючи дерев’яну палку, дошку чи канат. Також можна відтягнути за одяг,  якщо він сухий і не пристає до тіла, це потрібно робити одною рукою не торкаючись металевих предметів, тіла потерпілого, його взуття та вологого одягу.

Для визначення стану потерпілого необхідно вжити таких заходів:

- покласти потерпілого спиною на тверду поверхню;

- перевірити наявність у потерпілого свідомості та дихання;

- перевірити наявність у потерпілого пульсу на сонній артерії;

- з'ясувати стан зіниці, широка зіниця вказує на погіршення кровопостачання.

Якщо потерпілий знаходиться при свідомості, його треба покласти у зручне положення і до прибуття лікаря забезпечити спокій, обов'язково спостерігаючи задиханням і пульсом. Не можна дозволяти потерпілому рухатись, продовжувати роботу. Якщо лікаря швидко викликати не можна, необхідно терміново доставити потерпілого у медичний пункт.

Якщо потерпілий знаходиться у непритомному стані, його необхідно покласти, розстебнути одяг, забезпечити приплив свіжого повітря, дати понюхати нашатирний спирт, бризнути на нього водою і забезпечити спокій. Водночас потрібно викликати лікаря. Якщо потерпілий дихає погано, рідко і судомно, йому необхідно робити штучне дихання і непрямий масаж серця.

Переносити потерпілого до іншого місця треба тільки в тих випадках, коли йому, чи особі, яка надає допомогу, продовжує загрожувати небезпека.