Тиждень електробезпеки: як безпечно відійти від обірваного проводу?

31.05.2021

При обриві і падінні проводу на землю електричний струм продовжує розтікатися у землі (за умови, якщо ЛЕП не була відключена). Струм розтікається у вигляді півсфери від обірваного краю електропроводу утворюючи невидиму «електричну калюжу».

Безпечним є віддалення від місця обриву на 8 м на відкритій місцевості і на 4 м - у приміщенні. Але просто здолати таку відстань Вам не вдасться. Чому?  Бо, якщо людина опинилася близько біля обірваного дроту, вона попадає під дію електричного струму вже тоді, коли її ноги торкаються двох точок землі, що мають різні електричні потенціали. Так виникає крокова напруга, виходити з зони якої потрібно «гусячим кроком»: не відриваючи ступні одна від одної і від землі пересуватися дрібними ковзаючими кроками. Таким чином, при ходьбі обидві ноги будуть знаходитися практично в одній точці з одним електричним потенціалом і напруги між ними не виникне.

Людина може зрозуміти, що знаходиться під дією крокової напруги, коли відчуває пощипування, затерпання чи інший дискомфорт, який раніше не відчувала, у своїх ногах. В такій ситуації (а також в ситуації коли просто побачили обірваний електропровід) бігти НЕ МОЖНА! Тому, що при кроковій напрузі струм, який проходить від однієї ноги до другої, скорочує м’язи на ногах і людина від нестерпної болі може впасти. В разі падіння збільшується відстань між точками дотику до землі, що веде до більш небезпечного шляху проходження струму через тіло людини (рука - нога).

Що робити в такому випадку?

1. НЕ ПАНІКУВАТИ!  Не намагайтеся вибігти зі зони ураження. Постійте, подумайте і спробуйте відрахувати 8м (можна і більше) від точки, в якій провід торкається землі, щоб вийти з небезпеки. Візуально відстань 8 м є аналогічною довжині автобуса.

2. Виходьте із зони ураження «гусячим кроком»: зведіть ступні ніг разом, не відривайте їх одна від одної і від землі та пересувайтеся дрібними ковзаючими кроками. Можна скористатися альтернативним способом покинути зону крокової напруги - стрибком на одній нозі, але тільки в тому разі, коли Ви впевнені в свої силах. Даний спосіб небезпечний, бо втрата рівноваги і падіння спричинять неминуче ураження струмом.

3. Пам’ятайте, що товщина підошви звичайного взуття недостатня для захисту від електричного струму.

4. Намагайтеся не втрачати рівновагу, бо це смертельно небезпечно. Не збільшуйте ширину кроку, не торкайтеся землі рукою, не спирайтеся на сторонні предмети, не торкайтеся інших людей.

5. Негайно повідомте про обірваний провід у кол-центр ПрАТ «Львівобленерго»:

0-800-30-15-68;

(032) 290-75-68;

067 333 15 68;

050 460 15 68;

093 170 15 68.

Або зателефонуйте у службу порятунку - 112.

Безпека понад усе!