Корпоративний блог

Юрій Кошла

Що потрібно знати мешканцям квартир у новобудові про розділ загальнобудинкового обліку електричної енергії

18.05.2018


 

Наше місто швидко розбудовується. Ринок первинного житла збільшується шаленими темпами. Багато будинків будується, а багато – вже заселяють мешканці. Коли будинок здається в експлуатацію буває так, що ще не всі квартири продані або частина мешканці ще не проживає, чи доробляє ремонт. Тому, щоб подати напругу на будинок власник (балансоутримувач) житлового багатоквартирного будинку укладає Договір про постачання електроенергії з ПрАТ «Львівобленерго» за єдиним лічильником. Це нормальна практика.

На сьогодні існує дві форми розрахунку за електричну енергію, відповідно до чинного законодавства. 

Перша форма - коли мешканці мають укладені прямі договори і безпосередньо розраховуються з ПрАТ «Львівобленерго» за електроспоживання. Такі прямі розрахунки  здійснюють 90% мешканців багатоквартирних будинків м. Львова.

Друга форма – коли мешканці квартир сплачують за електроенергію ОСББ, забудовнику, або іншій фірмі, яку створив забудовник. Ці організації, в свою чергу, вносять оплату на рахунок «Львівобленерго», а сума рахунку встановлюється на основі показників єдиного лічильника.

Перша і друга форма є цілком законними і відповідають існуючим нормативним документам Правил користування електроенергією. Однак, при другій формі розрахунку за електроспоживання (від єдиного лічильника)  відсутні прямі угоди власників квартир з ПрАТ «Львівобленерго», тому мешканці змушені платити за світло забудовнику (власнику будинку) за вищими тарифами. 

До прикладу, побутовий споживач, на сьогодні, платить за обсяг спожитої електроенергії до 100 кВт*год. - 90 коп. за кожен кВт. Споживання електроенергії більше 100 кВт*год. буде коштувати вже - 1 грн. 68 коп. (за кожен кВт). За загальним лічильником кожен кВт*год. коштує -  1грн 68 коп. Тобто кожен місяць виходить різниця у сумі 78 грн. на одну квартиру, якщо споживання електроенергії мінімум 100 кВт*год. 

Крім грошових переплат є ряд інших недоліків з якими стикаються мешканці за відсутності прямих договорів, а саме: не можна оформити субсидії на світло, не можна перейти на «нічний» тариф для оплати з 50% знижкою електроенергії, спожитої вночі, а також, недоступними є і онлайн-сервіси Товариства (через відсутність особового рахунку).

Після цього, як появляються власники квартир (заселяються, оформляють право власності) тоді потрібно пройти процедуру розділу загальнобудинкового обліку електроенергії. Щоб розраховуватись безпосередньо із енергопостачальником (ПрАТ «Львівобленерго») за спожиту електроенергію за тарифом, встановленим для населення, потрібно перейти на прямі розрахунки, уклавши договір про користування електричною енергією. 
     
Як бачимо, це питання є дуже актуальним для мешканців новобудов. А з чого починати процедуру розділу? 

Нагадую, що розпочати процедуру розділу може тільки та сторона, яка уклала договір з «Львівобленерго». Тобто, якщо договір по загальному лічильнику укладений з забудовником, то подати заяву про проведення процедури розділу загальнобудинкового обліку електроенергії повинен тільки забудовник. Якщо договір укладений ОСББ – то ініціатива має йти від цієї організації. Крім заяви на першому етапі процедури розділу нічого не потрібно.
 
На другому етапі балансоутримувач житлового багатоквартирного будинку організовує збір документів усіх власників квартир, необхідних для укладення прямих договорів. Це є першим проблемним моментом, який стосується ініціатора процедури розділу, адже процес збору пакету документів, як показує практика, затягується в часі. Кожен власник квартири повинен надати наступні документи: 
заяву про укладення договору про користування електричної енергії;
копію документа, що засвідчує право власності (користування) на квартиру;
копію паспорта громадянина України та ідентифікаційного номеру;
у випадку наявності пільги – копію посвідчення про належність до пільгової категорії населення (витяг з ЄДАРП) та довідку з місця проживання про склад сім’ї і прописки;
у разі, якщо об’єкт побутового споживача перебуває у власності (користуванні) декількох осіб, – письмові згоди всіх інших співвласників (користувачів) щодо укладення договору з одним із співвласників (користувачів);
заяву про перехід на розрахунки за тарифами, диференційованими за періодами часу (за бажанням і за умови, що встановлені квартирні лічильники передбачають дистанційну передачу даних).
 
Третій етап - це проведення обстеження кіл обліку, тобто лічильників, автоматів з внутрішньо будинкової мережі, на предмет відповідності проектному рішенню, яке було затверджено в моменті будівництва житлового будинку. Це обстеження проводить представник ПрАТ «Львівобленерго» в присутності представника забудовника або ОСББ. Також наш представник перевіряє належність кожного лічильника до відповідної квартири. Якраз тут і виникає друга часова проблема, бо дуже важко зібрати всіх, щоб вчасно перевірити відповідність лічильника - квартирі. Але, якщо під час обстеження відсутні будь-які зауваження, тоді Товариство приймає на свій баланс побутові засоби обліку для їх подальшої експлуатації, планової заміни, ремонту, обслуговування та повірки. Акт приймання-передачі приладів обліку на баланс ПрАТ «Львівобленерго» підписують обидві сторони.
 
Ще один важливий етап – це отримати та оплатити рахунок за надання послуги опломбування засобів обліку. ПрАТ «Львівобленерго» офіційно видає ініціатору розділу рахунок на проведення обстеження та опломбування кіл обліку електроенергії, там є незначна сума. І цю оплату має проводити забудовник чи ОСББ, якщо воно є стороною договору. Але в нас є інформація, що забудовники чи хтось інший збирають з мешанців додаткові кошти на розділ обліку. Хочу повідомити, що «Львівобленерго» не має до цього жодного відношення.

На заключному етапі у процедурі розділу загальнобудинкового обліку електроенергії вносяться зміни в Договір про постачання електричної енергії, укладений між ПрАТ «Львівобленерго» та балансоутримувачем житлового будинку (якщо є така необхідність). 
 
Якщо забудовник не має ніяких проблем з проектною документацією (це стосується електроенергії) процедура розділу загальнобудинкового обліку і  облаштування поквартирного обліку електроенергії  не є тривалою у часі, а відтак  мешканці  швидко зможуть проводити прямі розрахунки за спожиту електроенергію.